Müşteri Katılımı ve Sosyal Medya Stratejisi

Her gün yeni blog gönderileri, video güncelleyen ve yeni makaleler yayınlayan milyonlarca sosyal ağ vardır. Tüketiciler çevrimiçi okuma yaparken ve içerikle etkileşimde bulunurken giderek daha çok zaman harcadığı için tüketicilerin katılım sağlama görevi de zorlaşıyor. Buna bakarak, her işletmenin dijital pazarlama stratejilerinin temel bir parçası olarak bir müşteri katılımı sağlama stratejisi geliştirmesi gerektiğini belirtmek gerekiyor. Bu müşteri katılımı sağlama stratejisi, çevrimiçi değer teklifini meydana getiren ikna edici içerik ve deneyim yaratmadaki yaklaşımları değerlendirir.

Çevrimiçi katılımın bir işletme web sitesi üzerinden değil ama Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram ya da uzman ağlar gibi ana sosyal ağlar üzerinden sağlanacağı giderek daha barizleşiyor. Bu sosyal ağların rağbet görmesine bakarak birçok işletme genel bir sosyal medya stratejisi geliştirmeye çalışacaktır.

Sosyal ağların her birini katılım ve topluluk oluşturmak amacıyla kullanmak için bir yaklaşım geliştirirken içeriğin türü ve nasıl yayımladığı üzerine yoğunlaşan ağlar genelinde bazı yaygın kararlar bulunuyor. Her sosyal ağ için verilecek cevaplar değişiklik gösterecektir. Ancak genel katılım ve içerik pazarlama stratejisinin parçası olması gereken bazı yaygın anlayışlar da bulunuyor. Sosyal medya pazarlama stratejilerini tanımlamada yardımcı olması için işletmelerin bu on iki soruyu gözden geçirmesi uygun olacaktır:

 1. Hedef kitlemiz kim?
 2. Kitlemizin içerik tercihleri nelerdir?
 3. Sosyal medya mevcudiyeti için stratejik iş amaçları nelerdir?
 4. Hangi içerik türleri önceliğe sahip olmalı?
 5. Sosyal kanalı diğer iletişim kanallarından nasıl farklılaştırmalı?
 6. Sosyal kanalları nasıl bütünleştirmeli?
 7. İçerik sıklığı ve editöryal takvim nasıl olmalı?
 8. İçeriği kaynaklandırma nasıl yapılmalı?
 9. Yayımlama ve etkileşim nasıl yönetilmeli?
 10. Yayımlama sürecini yönetmek için hangi yazılımlar kullanılmalı?
 11. Sosyal medya eylemlerinin işletmeye etkisi nasıl takip edilmeli?
 12. Sosyal medya mevcudiyeti nasıl optimize edilmeli?