İnternet Bazlı Pazarlama Araştırması

İnternet kullanarak pazarlama araştırması yapmak, bir web sitesinin ve müşterinin işletme, ürünleri ve hizmetleri ile ilgili algısı hakkındaki iletişimin etkisini belirlemede yardımcı olabilir. Aynı zamanda müşterilerden bir marka ve bu markanın gelecekte nasıl gelişebileceği hakkında geri bildirim almak gibi daha geniş uygulama olanakları da vardır. Smart Insights, beş çeşit çevrimiçi geri bildirim aracı belirlemiştir:

  1. Web sitesi geri bildirim araçları: Her sayfaya geri bildirim uyarıları koyarak müşterilere kalıcı olanak sunmak. Bunlar devamlı sayfa içeriği, ürün ve hizmetlerin değerlendirilmesi gibi konularda geri bildirim sağlayabilmek için sürekli çalışırlar.
  2. Site kullanıcı niyeti-memnuniyeti anketleri: Bu araçlar, kullanıcının sitede yapmayı umduğu şeylerle gerçekten yaptığı şeyler arasındaki farkı ölçmeye yarar.
  3. Kitle kaynak ürün görüşü yazılımı: Bunlar web geri bildiriminden daha geniştir ve müşterilerin olası yeni hizmetler hakkında yorum yapabilmelerine olanak tanır.
  4. Basit sayfa veya kavram geri bildirim araçları: Yine bir kitle kaynak türü olan bu araçlar sayfa düzeni, mesajlaşma veya hizmetler hakkında çevrimiçi bir panelden geri bildirim verir.
  5. Genel çevrimiçi anket araçları: Zoomerang ve SurveyMonkey gibi araçlar düşük maliyetle hedef kitleyi araştırma imkanı tanır.

Anket araştırmasındaki tüm seçenekler arasında mülakatlar, anketler ve odak gruplar bulunur. Bu tekniklerin her biri hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yapılabilir.

İnternet pazarlamasının etkinliğini değerlendirmek için sorulabilecek belirli sorular şöyledir:

  • Siteyi kim ziyaret ediyor?
  • Neden ziyaret ediyorlar? Ne sıklıkta ziyaret ediyorlar? Aradıklarını buldular mı?
  • Ne düşünüyorlar? Hoşlanılan ya da hoşlanılmayan noktalar hangileri?

Çevrimiçi odak grupları ise erişmesi zor olan sektörlere erişebildikleri için avantaj sağlamaktadırlar. Müşterilerin bir odaya toplanıp web sitesini değerlendirdiği geleneksel hedef grupları oluşturulabilir. Bu genellikle ön denemenin bir parçası olarak anketi uygulamaya başlamadan önce yapılır. Testlerde sitenin rastgele kullanımı şeklinde yapılabilir ya da daha faydalı bir biçimde kullanıcılara takip edecekleri farklı senaryolar verilebilir. Odak grupları genellikle pahalıdır ve zaman alır. Çünkü bir reklama bakmak yerine müşteri web sitesiyle etkileşime geçmek zorundadır.