Dijital Ortamda Markalaşma

Müşterilerin farklı imalatçılar ve üreticilerden gelen ürün ve hizmetler arasında ayrım yapmasında yardımcı olduğu için markalaşma, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak önemlidir. Üstelik markalaşma, işletmelerin kendilerini rakiplerinden nasıl ayırdığıdır. Muhtemelen en önemlisi, “kör ürün testinde tüketicilerin markaları birbirinden ayırmakta başarısız olduğu iyi bilindiği için markalaşma insanların algılayışlarını etkilemektedir.”

Bir markanın nasıl geliştirildiği ve çevrimiçi ortama nasıl sunulduğu özellikle önemlidir. Çünkü bir internet sitesi ziyaretçisinin, işletmenin satış temsilcisiyle konuşma veya gerçek mağazanın ambiyansı gibi bir işletme ve hizmetleri hakkında fikir oluşturmasına yardımcı olacak sınırlı fiziksel ipuçları vardır. Markalaşma tedarik zincirine değer katabilir, rekabete bir engel olarak görev alabilir, müşteri güvenini artırabilir ve yüksek seviyede karlılık oluşturabilir.

Bir marka, bir işletme ya da ürün ile anılan isim veya logodan çok daha fazlasıdır. Geleneksel olarak, imalatçılar ve üreticiler ürünlerini ve hizmetlerini, müşterilerinin aklında eşsiz pazar konumları yaratmak için marka haline getirirler. Bir imalatçının bakış açısından, temel bir seviyede, çamaşır deterjanı, çorba, arabalar ve bilgisayarlar gibi ürün kategorileri bulunmaktadır. Bu temel kategoriler içinde eşsiz bir konum belirleme amacıyla bir imalatçı, tekliflerini rakiplerinden ayırt etmek için, bir markayı ana çekirdek ürün etrafında inşa eder.

Çevrimiçi markalaşma ile yakından ilgilenmesi gerekenler sadece imalatçılar ve ürüne sahip olan markalar değildir. Bütün işletmeler marka olarak algılanır ve çevrimiçi mevcudiyet, marka algısını yönetmede giderek önemli hale gelmektedir. İşletmenin internet sitesi, mobil uygulamaları ve sosyal medya mevcudiyetinin hepsi markanın algılanışını etkiler ve marka deneyiminin bir parçasıdır.

Bir marka yaratmanın tam merkezindeki önemli bir kavram da konumlamadır. Pazarda eşsiz bir konum oluşturmak, hedef pazarın dikkatlice seçimini ve insanların akıllarına açık bir ayırt edici yerleştirmeyi içerir.

Çevrimiçi markalar farklı türde zorluklarla karşılaşır. Ancak çevrimiçi alana geçiş yapan fiziksel markalarla sanal markalar arasında bir ayrım yapmak önemlidir. Köklü fiziksel markalar için çevrimiçi çevre çoğu kez iyi yapılandırılmış bir çevrimdışı işletmenin bir uzantısıdır.